Pokanje v sklepih: zakaj mi poka v sklepih

Pokanje v sklepih je pogosto in običajno neškodljivo. Vendar pa se lahko zgodi, da pokanje v sklepih povzroča bolečine v sklepih in moramo biti pozorni, če ne gre za resnejšo stvar.

Pri pokanju v sklepih gre za zvok, ki se pojavi ob določenih gibih v sklepu. Zvok pokanja lahko spremlja različne občutke – od popolne odsotnosti bolečin do neprijetne bolečine.

V nadaljevanju bomo opisali na kaj lahko kaže pokanje v sklepih, različne vzroke za pokanje v sklepih, v katerih primerih je potrebno obiskati zdravnika in kaj lahko storimo, da olajšamo bolečine v sklepih.

Na kaj lahko kaže pokanje v sklepih (kdaj je lahko pokanje v sklepih nevarno)

Pokanje v sklepih je običajno neškodljivo, a v nekaterih primerih lahko kaže na določena bolezenska stanja ali težave s sklepi. Tukaj je pet bolezni oz. stanj, ki so lahko povezana s pokanjem v sklepih:

Osteoartroza (Degenerativna bolezen sklepov)

Osteoartroza je najpogostejša oblika artritisa in nastane zaradi obrabe hrustanca, ki prekriva sklepne površine. Ko hrustanec postane tanjši ali izgine, se kosti drgnejo druga ob drugo, kar povzroča pokanje, bolečine, togost in zmanjšano gibljivost.

Simptomi: Pokanje, bolečina, jutranja togost, otekanje sklepov.

Hondropatija v kolenu

Hondropatija v kolenuj e stanje, kjer pride do mehčanja in poškodb hrustanca na zadnji strani pogačice (patela). To stanje je pogosto povezano z bolečim pokanjem v kolenu, še posebej pri upogibanju in iztezanju.

Več o bolečinah v kolenu, vzrokih in preprečevanju, preberite na povezavi bolečine v kolenu, kjer boste lahko izvedeli tudi o pravih vajah za kolena.

Simptomi: Pokanje, bolečina spredaj v kolenu, otekanje, nelagodje pri hoji po stopnicah.

Revmatoidni artritis

Opis: Revmatoidni artritis je avtoimunska bolezen, pri kateri imunski sistem napada lastna sklepna tkiva, kar povzroči vnetje in poškodbe sklepov. Vnetje lahko povzroči spremembe v sklepih, ki vodijo do pokanja.

Simptomi: Pokanje, kronična bolečina, otekanje, rdečina, jutranja togost, utrujenost.

Patellofemoralni sindrom

Opis: To stanje nastane, ko pogačica ne drsi pravilno po brazdi stegnenice, kar povzroči nepravilno obremenitev in lahko povzroči pokanje v kolenu. Patellofemoralni sindrom je pogosto posledica prekomerne uporabe ali nepravilne biomehanike.

Simptomi: Pokanje, bolečina pri počepih, teku ali hoji po stopnicah.

Poškodba meniskusa

Opis: Meniskus je hrustančna struktura v kolenu, ki blaži udarce med stegnenico in golenico. Raztrganje meniskusa lahko povzroči zagozditev ali blokado v sklepu, kar vodi do pokanja, bolečine in otekanja.

Simptomi: Pokanje, bolečina, otekanje, omejena gibljivost kolena, občutek zagozditve.

Če pokanje v sklepih spremljajo bolečina, otekanje, rdečina ali omejena gibljivost, je pomembno, da se posvetujete z zdravnikom, saj so to lahko znaki resnejših bolezni, ki zahtevajo zdravljenje.

revmatoidni-artritis
Revmatoidni artritis je vrsta artritisa, ki tudi lahko povzroča pokanje v sklepih, gre za hudo obliko vnetja, več o njem preberite na povezavi.

5 vzrokov za pokanje v sklepih

Tukaj je pet glavnih vzrokov, zakaj pride do pokanja v sklepih:

1. Plinski mehurčki (Kavitacija)

Strokovno: Kavitacija je proces, pri katerem se v sklepni tekočini tvorijo in nato razpadejo mehurčki plina, kar povzroči značilen “pok” zvok. V sklepni tekočini se nahajajo raztopljeni plini, kot so kisik, dušik in ogljikov dioksid. Ko se sklep hitro raztegne ali stisne, se tlak v sklepni tekočini spremeni, kar povzroči nastanek plinskih mehurčkov, ki nato implodirajo in sprostijo zvok. Poljudno: Ko premaknemo sklepe, lahko v tekočini med njimi nastanejo in nato počijo majhni mehurčki, kar povzroči tisti značilen zvok pokanja.

2. Premikanje kite in vezi

Strokovno: Kite in vezi, ki obdajajo sklep, se lahko premikajo čez kosti ali druge strukture med gibanjem. Ko se kite ali vezi premikajo čez izbokline kosti, lahko ustvarijo zvok pokanja, še posebej v primerih nenadnih ali hitrih gibov. Poljudno: Kite in vezi, ki držijo naše sklepe skupaj, se lahko premikajo čez kosti, ko premaknemo roko, nogo ali drug sklep, kar lahko povzroči zvok, kot da nekaj poči.

3. Degenerativne spremembe 

Strokovno: Degenerativne spremembe v sklepih, kot so tiste, ki se pojavljajo pri osteoartrozi, lahko povzročijo hrapavost sklepne površine. Ko se kostne površine, ki so običajno gladke, postanejo neenakomerne zaradi obrabe hrustanca, lahko med gibanjem pride do trenja, kar povzroči pokanje ali škripanje. To se pogosto zgodi v kolenu zaradi obrabe kolenskega sklepa. Poljudno: Ko se s staranjem ali obrabo naši sklepi ne premikajo več gladko, kot bi morali, lahko to povzroči pokanje, ker se površine v sklepu drgnejo druga ob drugo.

4. Vnetne spremembe (Artritis)

Strokovno: Vnetne spremembe v sklepih, kot je artritis, lahko povzročijo otekanje in spremembe v sklepni kapsuli, kar lahko spremeni način, kako se sklepi premikajo. To lahko povzroči trenje med sklepnimi površinami ali spremembe v tekočini, kar lahko vodi do zvoka pokanja.
Zaključek: Če gre za vnetje sklepov, kar se lahko zgodi pri artritisu, se lahko vnetijo in otečejo, kar lahko povzroči pokanje, ko premikamo sklepe.

5. Nepravilna poravnava sklepov (Subluksacija)

Strokovno: Subluksacija pomeni delno izpahnjene sklepe, kjer se sklepne površine ne srečujejo pravilno. To lahko povzroči nenavadno premikanje kosti, kar vodi do zvoka pokanja, ko se sklep ponovno postavi v pravilno poravnavo. Poljudno: Če naši sklepi niso pravilno poravnani, lahko ob gibanju skočijo nazaj na svoje mesto, kar lahko povzroči občutek ali zvok pokanja.

Pokanje v sklepih je običajno nenevarno, vendar če ga spremljajo bolečine, otekanje ali omejena gibljivost, je priporočljivo posvetovati se z zdravnikom za nadaljnjo oceno.

Raziskava je potrdila učinkovitost magnetne terapije pri bolečinah v sklepih:

Študija o vplivu magnetnega polja na bolezni sklepov v angleščini
Zaključek velike študije, na kar več kot 3000. pacientih, je v enajstih letih pripeljalo do spoznanja: “magnetna terapija je odlična terapija za bolezni sklepov.”

Elektromagnetna terapija Magus ima številne prednosti uporabe, je učinkovita in varna metoda za bolnike z osteoartrozo
Magus blazina ima številne prednosti uporabe, je učinkovita in varna metoda za bolnike z bolečinami v sklepih.

Zakaj pokanje v sklepih lahko povzroča bolečine?

Pokanje samo po sebi ne povzroča bolečin, vendar lahko obstajajo določeni pogoji ali spremembe v sklepu, ki so povezani s pokanjem in hkrati povzročajo bolečino:

Vnetje v sklepih (Artritis)

 Vnetje sklepov, kot pri artritisu, lahko povzroči otekanje, občutljivost in bolečine. Vnetje lahko povzroči trenje med sklepnimi površinami, kar lahko privede do bolečega pokanja.

Degenerativne spremembe (Osteoartroza)

Obraba hrustanca v sklepih zaradi staranja ali prekomerne uporabe lahko povzroči, da se kostne površine drgnejo druga ob drugo, kar povzroča bolečine in pokanje. Ko hrustanec izgubi svojo zaščitno funkcijo, lahko trenje povzroči bolečine.

Poškodbe vezi ali kite

Poškodovane kite ali vezi, ki obdajajo sklep, se lahko premikajo nepravilno, kar povzroči bolečine ob pokanju.

Subluksacija (delni izpah)

 Nepravilna poravnava sklepov ali delni izpah (subluksacija) lahko povzroči nenavadne premike v sklepu, kar vodi do bolečine in pokanja.

Plinski mehurčki

Čeprav kavitacija običajno ne povzroča bolečin, lahko nenadno povečanje tlaka v sklepu pri določenih pogojih povzroči nelagodje ali bolečino, še posebej če je sklep že občutljiv zaradi drugih razlogov.

Kdaj obiskati zdravnika, če vam poka v sklepih

Pokanje v sklepih samo po sebi ni razlog za skrb. Vendar je priporočljivo obiskati zdravnika, če se pojavijo naslednji simptomi:

  • Vztrajne bolečine: Če je pokanje v sklepih povezano z vztrajnimi ali ponavljajočimi se bolečinami.
  • Otekanje: Prisotnost otekanja v sklepu, ki ne izgine po nekaj dneh ali se celo poslabša.
  • Omejena gibljivost: Če opazite, da je gibanje v sklepu omejeno ali če se pojavi občutek zagozditve sklepa.
  • Nestabilnost sklepa: Če imate občutek, da sklep “popušča” ali je nestabilen.
  • Poškodba: Če je pokanje nastalo po poškodbi, kot je padec ali nenaden udarec, saj lahko gre tudi za zlom kosti v sklepu, ki povzroča pokanje.

Kaj lahko pričakujemo ob obisku zdravnika?

Ob obisku zdravnika bo ta opravil temeljit pregled, ki bo vključeval:

  1. Zdravstvena anamneza: Zdravnik bo povprašal o simptomih, trajanju težav in morebitnih poškodbah.
  2. Fizični pregled: Pregledal bo gibljivost, moč, stabilnost in morebitno otekanje sklepa.
  3. Diagnostični testi: Po potrebi bodo izvedeni dodatni testi, kot so rentgen, ultrazvok, magnetna resonanca (MRI) ali laboratorijske preiskave, da se ugotovi natančen vzrok težav.
  4. Nasveti in zdravljenje: Glede na diagnozo bo zdravnik predpisal zdravljenje, ki lahko vključuje zdravila proti bolečinam, fizioterapijo ali v nekaterih primerih kirurški poseg.

Zdravnika je priporočljivo obiskati čim prej, če pokanje v sklepih spremljajo bolečine, otekanje ali drugi simptomi, saj lahko zgodnja diagnoza pomaga preprečiti nadaljnje poškodbe in poslabšanje stanja.

pokanje v sklepih

Na katerih mestih se najpogosteje pojavi pokanje v sklepih

Pokanje v sklepih je pogost pojav, ki se lahko pojavi na različnih mestih v telesu. Najpogosteje se pokanje pojavi v sklepih, ki so podvrženi večjim obremenitvam ali imajo kompleksno strukturo. Tu so glavna mesta, kjer se pojavlja pokanje v sklepih, ter možni vzroki in nasveti za preprečevanje bolečin:

Pokanje v kolenih

  • Vzroki:
    • Plinski mehurčki v sklepni tekočini (kavitacija)
    • Poškodbe hrustanca (npr. hondromalacija patele)
    • Degenerativne spremembe (npr. osteoartroza)
    • Poškodbe meniskusa ali vezi
  • Kaj lahko storimo:
    • Krepitev mišic: Vaje za krepitev kvadricepsov in mišic okoli kolena za boljšo stabilnost.
    • Raztezanje: Redno raztezanje mišic, da ohranite fleksibilnost in zmanjšate napetost v sklepih.
    • Vzdrževanje zdrave telesne teže: Manjša obremenitev kolen pomaga preprečiti degenerativne spremembe.
    • Uporaba opornic: Pri športnih aktivnostih lahko opornice zagotovijo dodatno stabilnost.

Najpogosteje se pokanje pojavi v sklepih, ki so podvrženi večjim obremenitvam ali imajo kompleksno strukturo (kolena, ramena, prsti rok, gležnji, vrat…).

pokanje v sklepih vzroki

Ramena

  • Vzroki:
    • Premikanje vezi in tetiv (npr. tetiva rotatorne manšete)
    • Poškodbe sklepov (npr. natrgane tetive)
    • Plinski mehurčki v sklepni tekočini
  • Kaj lahko storimo:
    • Vaje za stabilnost: Krepitev mišic rotatorne manšete in hrbta za izboljšanje stabilnosti ramenskega sklepa.
    • Pravilna drža: Ohranite pravilno držo, še posebej pri delu za računalnikom ali dvigovanju bremen.
    • Izogibanje pretirani obremenitvi: Zmanjšajte aktivnosti, ki prekomerno obremenjujejo ramena.

Prsti na roki

  • Vzroki:
    • Kavitacija (plinski mehurčki)
    • Osteoartroza ali druge degenerativne bolezni
    • Prekomerna uporaba (npr. pri tipkanju ali ročnih delih)
  • Kaj lahko storimo:
    • Raztezanje: Redno raztezanje prstov in zapestij.
    • Ogrevanje pred aktivnostmi: Pred tipkanjem ali drugimi ponavljajočimi se dejavnostmi ogrejte roke.
    • Uporaba ergonomske opreme: Ergonomska tipkovnica in miš lahko zmanjšata napetost v rokah.

bolečine v vratu

Vrat

  • Vzroki:
    • Premikanje fasetnih sklepov (majhni sklepi med vretenci)
    • Degenerativne spremembe (npr. spondiloza)
    • Slaba drža ali napetost mišic
  • Kaj lahko storimo:
    • Pravilna drža: Ohranjajte dobro držo, še posebej pri delu za računalnikom ali vožnji.
    • Vaje za vrat: Redno izvajajte vaje za gibljivost in moč mišic vratu.
    • Pravilno spanje: Uporabljajte vzglavnik, ki podpira naravno krivuljo vratu.

 

Gležnji

  • Vzroki:
    • Kavitacija
    • Poškodbe vezi (npr. zvin)
    • Degenerativne spremembe (npr. osteoartroza)
  • Kaj lahko storimo:
    • Krepitev gležnjev: Vaje za krepitev in stabilnost gležnjev, kot so ravnotežne vaje.
    • Pravilna obutev: Nosite ustrezno obutev, ki podpira gleženj in blaži udarce.
    • Izogibanje nestabilnim površinam: Pri športu in hoji bodite pozorni na površine, da preprečite zvine.
pokanje v sklepih preprecevanje

Kako preprečiti pokanje v sklepih

Gibanje je eden najboljših načinov za preprečevanje, da bi sklepi proizvajali zvoke ali postali poškodovani. Redna telesna vadba pomaga ohranjati mišice močne, kar podpira tudi sklepe. Različne vrste vadbe lahko pomagajo pri obvladovanju različnih vrst artritisa, še posebej osteoartroze kolena.

Te vaje vključujejo:

  • Aerobna vadba
  • Vodna vadba
  • Trening ravnotežja
  • Nevromišična vadba, ki lahko vključuje vaje za jedro in pliometrične vaje za izboljšanje ravnotežja in stabilnosti sklepov
  • Proprioceptivni trening, ki vključuje vaje za ravnotežje
  • Trening moči

Nežno raztezanje prizadetega sklepa in okoliških mišic lahko zmanjša pokanje in prasketanje. Poskusite čim bolj zmanjšati poškodbe sklepov, če je to mogoče. To pomeni, da nosite ustrezno opremo za zaščito sklepov, še posebej, če se ukvarjate s športom.

VIRI: 1

tina-stifter

Tina Stifter

Sem Tina, z Magus blazino sem že od razvoja naprej. Veliko vem o magnetni terapiji in še vedno se učim, največ od mojih uporabnikov in strokovnjakov magnetoterapije.
Poleg dela s strankami, me veselijo potovanja, ukvarjam se s športom, sem poročena in mami dvema fantoma.

VERODOSTOJNOST IN STROKOVNOST NAPISANEGA NA MAGUS.SI

Verodostojnost in strokovnost napisanega nam veliko pomeni, s tem se ukvarja Tina Štifter, ki vsebino na strani magus.si tudi piše. Za vso strokovno podporo pri pisanju in pri specifičnih vprašanjih uporabnikov skrbijo strokovnjaki.

1 2
Tina Štifter, Magus-terapija
3 2
prim. prof. dr. Zmago Turk dr. med.
Barovic
prim. dr. Jože Barovič, fiziater
4 1
prof. dr. Igor Jerman, biolog
Napaka ali nedoslednost na strani + -

V kolikor bi želeli opozoriti na napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo opazili, prosim napišite mail: info@magus.si

O nas + -

Bi želeli izvedeti več o nas? Preberite si na povezavi TUKAJ

Trgovina + -

Se zanimate za najem ali nakup magus blazine, ki je prozivod Slovenskega podjetja? Preverite našo ponudbo s klikom na povezavo TUKAJ

Članki + -

Informacije o zdravju, zdravstvenih težavah ali zapletih in kako jih odpraviti. Preglejte naše zapise na povezavi TUKAJ

Kontakt + -

Stopite v kontakt z nami. Pišite nam na naslov info@magus.si. Z veseljem bomo odgovorili na vaša vprašanja. Ali pa nas pokličite na telefon 040 807 327 (Tina Štifter). Dosegljivi smo od pon do petka med 8.00 ter 16.00 uro.