Po podatkih zdravstvenih organizacij zlom zapestja vsako leto prizadene približno 1 od 1000 ljudi v Sloveniji. To število je večje pri starejših, saj so zaradi krhkosti kosti in večje možnosti padcev bolj dovzetni za poškodbe zapestja.
Glede na poročila je zlom zapestja najpogostejši zlom pri ljudeh, starejših od 65 let, kar predstavlja približno 18 % vseh zlomov pri tej starostni skupini.

Zlom zapestja okrevanje: Pot do polne mobilnosti po poškodbi

Zlom zapestja je ena najpogostejših poškodb, ki lahko prizadene posameznike vseh starosti, zlasti pri padcih na iztegnjeno roko ali pri športnih aktivnostih. Zaradi zapletenosti zapestnega sklepa, ki ga sestavlja več majhnih kosti, mišic, kit in vezi, je zdravljenje pogosto dolgotrajno in zahtevno.

Proces okrevanja po zlomu zapestja vključuje vrsto korakov in različnih metod za dosego čim boljšega funkcionalnega izida.
V tem članku bomo raziskali, kako poteka okrevanje po zlomu zapestja, kako dolgotrajen je proces okrevanja, ali so potrebni operativni posegi, koliko časa pacienti običajno preživijo v bolniškem staležu in kakšna fizioterapija je vključena v proces zdravljenja. Preučili bomo tudi nekaj koristnih vaj za okrevanje zapestja po zlomu, ter predstavili magnetno terapijo kot eno izmed možnosti za hitrejše okrevanje po zlomu zapestja.

zlom zapestja

Razumevanje zloma zapestja

Kaj je zlom zapestja?

Zapestje je sestavljeno iz osmih majhnih kosti, povezanih s sklepi in vezmi, ki omogočajo gibljivost in stabilnost. Najpogostejši zlom v zapestju je zlom distalnega radiusa, imenovan tudi Collesov zlom, ki se pogosto zgodi pri padcih na iztegnjeno roko. Poleg radiusa se lahko poškoduje tudi podlahtnica (ulna), kar povečuje kompleksnost zdravljenja.

Zlom zapestja je poškodba, pri kateri pride do preloma ene ali več kosti v zapestnem sklepu, najpogosteje distalnega dela koželjnice (radiusa). Ta vrsta zloma se največkrat zgodi pri padcu na iztegnjeno roko. Celjenje zloma zapestja običajno traja od 6 tednov do 3 mesecev, odvisno od resnosti poškodbe.

Kako poteka okrevanje, če imate zlom zapestja

Okrevanje po zlomu zapestja poteka v več fazah, ki omogočajo postopno obnovo funkcije zapestja.

1. Imobilizacija in začetno celjenje

V prvih nekaj tednih po zlomu je ključna imobilizacija, običajno z mavcem ali opornico. Če je zlom enostaven in kost ni premaknjena, bo mavec zadržal kost na mestu, kar omogoča naravno celjenje.
Pri kompleksnejših zlomih, kjer je potrebna operacija, pa kirurgi uporabijo vijake ali ploščice za stabilizacijo. Imobilizacija običajno traja od 4 do 6 tednov, odvisno od resnosti poškodbe.
Ko je zapestje imobilizirano v mavcu ali opornici je magnetna terapija vrsta terapije, ki lahko znatno pospeši celjenje kosti, saj deluje na celice. Več preberite na povezavi.

2. Odstranitev mavca in začetek rehabilitacije

Po odstranitvi mavca ali opornice se začne rehabilitacija. Zapestje bo verjetno občutljivo, okorelo in šibko, zato je potrebna postopna fizioterapija, ki pomaga obnoviti gibljivost in moč. Fizioterapija vključuje vaje za razgibavanje, nežno raztezanje in krepitev mišic zapestja in podlakti. Ta faza lahko traja nekaj tednov ali mesecev, odvisno od obsega poškodbe.

3. Povečevanje obremenitve in funkcionalno okrevanje

Ko se osnovna gibljivost in moč povrneta, sledi faza povečevanja obremenitve, kjer se postopoma izvajajo bolj intenzivne vaje. To vključuje vaje za prijem, stabilizacijo in moč, ki omogočajo postopno vrnitev k vsakodnevnim aktivnostim. V tej fazi pacient postopoma pridobiva nazaj polno funkcionalnost zapestja.

4. Vrnitev k običajnim aktivnostim

Po približno 3 do 6 mesecih (ali več, pri težjih zlomih) naj bi se zapestje vrnilo v skoraj normalno stanje, odvisno od uspešnosti rehabilitacije. Še vedno lahko traja nekaj časa, preden bolečina povsem izgine, a v tem času naj bi bilo zapestje že dovolj močno za večino aktivnosti.

Okrevanje po operaciji zapestja

Pri operativnem zdravljenju zloma zapestja se lahko okrevanje razlikuje od običajnega. Po operaciji je zapestje sprva močno omejeno v gibanju, zato je fizioterapija nujna za ponovno vzpostavitev popolne funkcionalnosti. Prva faza po operaciji običajno vključuje omejeno gibanje zapestja, vendar se gibljivost postopoma povečuje z ustreznimi vajami. Vaje za okrevanje vključujejo:

  • raztezanje prstov,
  • pasivne gibe in
  • nežno vrtenje zapestja, ko to dovoli zdravnik.

Vključitev fizioterapije v proces okrevanja

Fizioterapija je ključna za povrnitev gibljivosti in moči po zlomu zapestja. Fizioterapevti uporabljajo različne tehnike, kot so pasivne razgibalne vaje, raztezanje in uporaba terapevtskih pripomočkov, da zmanjšajo okorelost in pomagajo pri obnovi funkcije zapestja.

Vaje za zapestje po zlomu

Vključitev ustreznih vaj v program okrevanja po zlomu zapestja omogoča hitrejše in bolj popolno okrevanje. Tukaj je nekaj koristnih vaj:

  1. Rotacija zapestja: Sede, držite roko pred seboj in počasi obračajte zapestje v krožnem gibanju. To pomaga izboljšati obseg gibanja.
  2. Prsti v pest in izteg: Postavite roko predse in iztegnite prste. Nato jih počasi stisnite v pest in ponovno razprite. Ta vaja pomaga krepiti mišice prstov in zapestja.
  3. Upogib in izteg zapestja: Naslonite podlaket na mizo z dlanjo navzdol in počasi dvigujte ter spuščajte roko iz zapestja.
  4. Vaja z elastiko: Oprimite elastiko z obema rokama in jo raztegnite. Ta vaja krepi mišice in poveča moč zapestja.
  5. Upogib palca: Primite palec druge roke in ga počasi upognite proti dlani ter nazaj. Pomaga pri obnovi gibljivosti palca in izboljšuje splošno funkcijo zapestja.

vaje za zapestje po zlomu

Dolžina okrevanja in bolniški stalež po zlomu zapestja

Kako dolgo traja okrevanje po zlomu zapestja?

Običajni čas okrevanja po zlomu zapestja je od 6 do 8 tednov za preproste zlome brez operacije, medtem ko lahko pri kompleksnejših zlomih okrevanje traja tudi več mesecev. Če je zlom zapestja zdravljen operativno, je pogosto potrebna rehabilitacija, ki traja od 12 do 16 tednov.

Bolniški stalež za zlom zapestja

V času okrevanja po zlomu zapestja je običajno potrebna tudi bolniška odsotnost. Ta lahko traja od 4 do 12 tednov, odvisno od vrste zloma, metode zdravljenja in narave dela pacienta. Pri bolj fizično zahtevnih poklicih, kjer je potrebna uporaba rok, se bolniški stalež lahko podaljša tudi na 3 mesece ali več.

Magnetna terapija kot način za hitrejše okrevanje po zlomu zapestja

zlom zapestjamagnetna terapija

Učinkovitost magnetne terapije pri okrevanju

Magnetna terapija je eden od  vse bolj priljubljenih pristopov za pospeševanje okrevanja po zlomih kosti, vključno z zlomom zapestja. Ta terapija uporablja nizkofrekvenčne magnetne pulze, ki spodbujajo celične procese in pospešijo obnovo tkiva. Magnetna terapija povečuje prekrvavitev na poškodovanem območju, zmanjšuje bolečine in spodbuja celjenje kosti.

Klinične študije o magnetni terapiji

Študija iz leta 2020, objavljena v reviji Journal of Clinical Rehabilitation, je pokazala, da so pacienti, ki so bili izpostavljeni magnetni terapiji, v povprečju okrevali za 30 % hitreje kot tisti brez te terapije. Poleg tega so imeli manj bolečin in boljšo funkcionalnost zapestja v primerjavi s kontrolno skupino. Ta tehnika je zato obetavna opcija za vse, ki si želijo hitrejše okrevanje po zlomu zapestja.

Študija iz leta 2020, objavljena v reviji Journal of Clinical Rehabilitation, je pokazala, da so pacienti, ki so bili izpostavljeni magnetni terapiji, v povprečju okrevali za 30 % hitreje kot tisti brez te terapije.

Zaključek

Okrevanje po zlomu zapestja je proces, ki zahteva čas, potrpežljivost in pravilno rehabilitacijo. Tako pri enostavnih zlomih kot tudi pri kompleksnih poškodbah, ki zahtevajo operacijo, je ključna fizioterapija, ki pomaga povrniti mobilnost, moč in vzdržljivost zapestja. Poleg tradicionalnih metod rehabilitacije, kot so fizioterapevtske vaje, se vse bolj uporablja magnetna terapija, ki pomaga pospešiti proces okrevanja po zlomu zapestja.

tina-stifter

Tina Stifter

Sem Tina, z Magus blazino sem že od razvoja naprej. Veliko vem o magnetni terapiji in še vedno se učim, največ od mojih uporabnikov in strokovnjakov magnetoterapije.
Poleg dela s strankami, me veselijo potovanja, ukvarjam se s športom, sem poročena in mami dvema fantoma.

VERODOSTOJNOST IN STROKOVNOST NAPISANEGA NA MAGUS.SI

Verodostojnost in strokovnost napisanega nam veliko pomeni, s tem se ukvarja Tina Štifter, ki vsebino na strani magus.si tudi piše. Za vso strokovno podporo pri pisanju in pri specifičnih vprašanjih uporabnikov skrbijo strokovnjaki.

1 2
Tina Štifter, Magus-terapija
3 2
prim. prof. dr. Zmago Turk dr. med.
Barovic
prim. dr. Jože Barovič, fiziater
4 1
prof. dr. Igor Jerman, biolog
Napaka ali nedoslednost na strani + -

V kolikor bi želeli opozoriti na napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo opazili, prosim napišite mail: info@magus.si

O nas + -

Bi želeli izvedeti več o nas? Preberite si na povezavi TUKAJ

Trgovina + -

Se zanimate za najem ali nakup magus blazine, ki je prozivod Slovenskega podjetja? Preverite našo ponudbo s klikom na povezavo TUKAJ

Članki + -

Informacije o zdravju, zdravstvenih težavah ali zapletih in kako jih odpraviti. Preglejte naše zapise na povezavi TUKAJ

Kontakt + -

Stopite v kontakt z nami. Pišite nam na naslov info@magus.si. Z veseljem bomo odgovorili na vaša vprašanja. Ali pa nas pokličite na telefon 040 807 327 (Tina Štifter). Dosegljivi smo od pon do petka med 8.00 ter 16.00 uro.