Na voljo smo vam od ponedeljka do petka med 8.00 in 17.00.

Pon – Pet med 8:00 in 17:00

Najbolj pogosti in manj poznani znaki vnetja vratnih mišic

Bolečine v vratu so lahko prava nadloga. Nekatere dni se zbudimo z občutkom togosti ali omejenosti gibov, drugič nas bolečina preseneti med vsakodnevnimi opravili ali po intenzivni telesni aktivnosti.

Razlogi za bolečine v vratu so zelo raznoliki in pogosto prepleteno povezani z našim življenjskim slogom ter telesnimi aktivnostmi. Med najpogostejše vzroke spadajo poškodbe, slaba drža, stres, pa tudi vnetje vratnih mišic, ki je lahko posledica številnih dejavnikov. V tem prispevku so zato predstavljeni najbolj pogosti in tudi manj poznani znaki vnetja vratnih mišic.

vnetje vratnih misic znaki
Image by 8photo on Freepik

Znaki vnetja vratnih mišic, imenovanega miozitis, vključujejo bolečino, togost in omejeno gibljivost vratu. To stanje je pogosto posledica otečenih mišic v vratu, ki lahko povzročijo težave pri premikanju glave in bolečino.

Najpogostejši vzroki za otrdel vrat so poškodbe mišic zaradi dejavnikov, kot so nenadni udarci, slaba drža ali stres, ki povzroči zategnitev mišic v tem predelu.

Poleg bolečine in togosti se lahko otrdel vrat kaže tudi s spremljajočimi simptomi, kot so glavobol, bolečina v ramenih ali rokah ter težave pri premikanju glave. Večina primerov otrdelosti vratu in bolečine izgine naravno v tednu dni, čeprav se lahko v nekaterih primerih simptomi zavlečejo dlje.

Najbolj pogosti znaki vnetja vratnih mišic so:

1. znak – Bolečina v vratu

Zaradi vnetja vratnih mišic se bolečina v vratu običajno kaže kot intenzivna bolečina ali nelagodje v predelu vratu. Lahko se občuti kot zategnjenost ali otrplost, pogosto pa je spremljana s težavami pri obračanju glave in omejeno gibljivostjo. Dotik ali premikanje vratu lahko poslabša bolečino.

Ni neobičajno, da se bolečina v vratu zaradi vnetja vratnih mišic širi naprej v ramena ali glavo.

2. znak – Omejena gibljivost vratu

Omejena gibljivost vratu kot znak vnetja vratnih mišic pomeni težave pri premikanju vratu v polnem obsegu. To lahko vključuje težave pri obračanju glave levo ali desno, nagibanju glave naprej ali nazaj ter bolečino ali nelagodje pri poskusu izvajanja teh gibov. Vnetje vratnih mišic povzroči togost in zategnjenost, kar omejuje gibljivost vratu in lahko vpliva na vsakodnevne aktivnosti, kot je vožnja avtomobila, delo za računalnikom ali športne dejavnosti.

3. znak – Otrplost ali šibkost v rokah ali ramenih

Otrplost ali šibkost v rokah ali ramenih kot znak vnetja vratnih mišic lahko nakazuje na stiskanje živcev v vratni hrbtenici. Vnetje mišic lahko pritiska na živčne strukture, kar povzroča občutek otrplosti ali šibkosti v rokah ali ramenih. Ta simptom pogosto kaže na cervikalno radikulopatijo*, ki je posledica stiskanja ali draženja živcev v vratni hrbtenici. Poleg tega lahko otrplost ali šibkost v rokah ali ramenih vpliva na sposobnost opravljanja vsakodnevnih opravil in zahteva ustrezno zdravljenje.

4. znak – Glavobol

Glavobol kot posledica vnetja vratnih mišic se pogosto pojavi zaradi povezave med vratno hrbtenico in glavo. Ko so vratne mišice vnete, se lahko pojavi napetost, ki vpliva na živce in krvne žile v tem predelu. To lahko povzroči širjenje bolečine v glavo, kar se kaže kot glavobol.
Poleg tega lahko slabša drža zaradi bolečine v vratu prispeva k napetosti v mišicah glave in vratu, kar dodatno spodbuja glavobol. 

5. znak – Zategnjenost v mišicah vratu

Zategnjenost v mišicah vratu kot posledica vnetja vratnih mišic je pogost pojav, ki ga povzroči prekomerna napetost ali krčenje mišic.

Vnetje vratnih mišic lahko povzroči povečano napetost in togost v mišicah, kar se kaže kot občutek zategnjenosti ali trdote v vratu. Ta občutek omejitve gibljivosti lahko povzroči nelagodje in težave pri vsakodnevnih dejavnostih, kot je obračanje glave ali dvigovanje predmetov.

Zategnjenost v mišicah vratu je lahko tudi posledica kompenzacijskih mehanizmov telesa za zaščito pred bolečino in nadaljnjimi poškodbami, kar dodatno otežuje sprostitev mišic in olajšanje simptomov. Zato je pomembno uporabiti ustrezne metode sprostitve in zdravljenja, da se zmanjša vnetje vratnih mišic in zmanjša zategnjenost ter poveča gibljivost vratu.

6. znak – Krči v vratu

Krči v vratu kot posledica vnetja vratnih mišic se pogosto kažejo kot nenadni in boleči krči ali mišični krči v predelu vratu. Ti krči povzročajo intenzivno nelagodje in omejujejo gibljivost vratu.

Običajno so krči posledica prekomerne napetosti ali nenadnega krčenja mišic, ki se pojavi zaradi vnetja. Poleg bolečine lahko ti krči povzročijo tudi občutek zategnjenosti ali trdote v vratu. Pomembno je poskrbeti za ustrezno sprostitev mišic in zdravljenje vnetja, da se prepreči nadaljnje pojavljanje krčev in omogoči boljšo gibljivost vratu.

7. znak – Težave pri obračanju glave

Težave pri obračanju glave kot posledica vnetja vratnih mišic se kažejo kot omejena gibljivost vratu pri poskusu obračanja glave levo ali desno. Vnetje povzroči napetost in togost v mišicah, kar otežuje prosto gibanje vratu. Posameznik lahko občuti bolečino ali nelagodje pri poskusu obračanja glave, kar lahko vpliva na vsakodnevne dejavnosti, kot je vožnja avtomobila ali preprosto obračanje glave med pogovorom. Pomembno je zdraviti vnetje vratnih mišic in izvajati vaje za sprostitev ter povečanje gibljivosti vratu, da se zmanjšajo težave pri obračanju glave.

8. znak – Bolečina, ki se poslabša ob dotiku ali premikanju vratu

Bolečina, ki se poslabša ob dotiku ali premikanju vratu kot posledica vnetja vratnih mišic, je občutljiva na dražljaje. Ko se vratne mišice vnamejo, postanejo bolj občutljive na pritisk ali gibanje. Zato lahko vsakršen dotik ali premik vratu povzroči povečanje bolečine. To lahko oteži vsakodnevne aktivnosti, kot je obračanje glave ali nošenje težjih predmetov. Pomembno je prepoznati in zdraviti vnetje vratnih mišic ter se izogibati dejavnikom, ki bi lahko še dodatno dražili občutljivo tkivo vratu.

Manj pogosti znaki vnetja vratnih mišic so še:

– Izguba občutka ali šibkost v rokah ali nogah

– Otrplost ali mravljinčenje v rokah ali nogah

– Težave pri ravnotežju

– Motnje vida, sluha ali govora

– Težave pri požiranju

– Hrapav ali hripav glas

– Bolečina, ki se širi v prsni koš

– Težave pri nadzoru črevesja ali mehurja

Kako dolgo lahko trajajo znaki vnetja vratne mišice

BREZPLAČNO SVETOVANJE
Pogovorite se o težavah, povezanimi z vnetjem vratnih žil.

Kako dolgo trajajo posamezni znaki vnetja vratnih mišic

Akutna bolečina v vratu traja manj kot 4 tedne in je običajno povezana s poškodbami, nenadnimi gibi ali preobremenitvijo vratnih mišic. Subakutna bolečina v vratu traja od 4 do 12 tednov, lahko je posledica poškodb, vnetja ali degenerativnih sprememb. Kronična bolečina v vratu traja več kot 12 tednov, pogosto je povezana z resnejšimi patologijami, kot so degenerativne bolezni vratne hrbtenice. Specifična bolečina v vratu se lahko kaže tudi kot odziv na težave v drugih delih telesa, ki delijo iste živčne poti.

Bolečine v vratu izvirajo iz različnih vzrokov, vključno z mehanskimi, nevropatskimi in sekundarnimi izvori.

Mehanske bolečine v vratu se običajno pojavijo zaradi poškodb, npr. nategov mišic, poškodb vratnih vretenc ali obrabe sklepov. Ti vzroki lahko vključujejo mišične napetosti, ki so pogosto povzročene zaradi preobremenitve ali nenadnih gibov, poškodbe vratnih vretenc, na primer, zvini, zlomi ali dislokacije vratnih vretenc ali osteoartritisa, kjer lahko degenerativne spremembe v sklepih povzročijo bolečino, togost in omejeno gibljivost v vratu.

Nevropatske bolečine v vratu izvirajo iz poškodbe ali draženja živcev v vratnem predelu. Sem spada (radikulopatija), kar lahko povzroči bolečino, otrplost ali šibkost v rokah ali ramenih, nevralgija, ki je posledica draženja ali poškodbe živca, kar povzroča ostro, bliskovito bolečino vzdolž poti prizadetega živca ter nevropatija, ki pomeni poškodbo živca zaradi različnih vzrokov, kot so diabetes, poškodbe ali nevrološke bolezni, ki lahko povzroči kronično bolečino v vratu.

Sekundarne bolečine v vratu so posledica druge osnovne bolezni ali stanja. Sem spadajo okužbe vratu ali v drugih delih telesa, ki se širijo v vratno regijo, tumorji, ki lahko pritiskajo na okoliška tkiva ali živce, vaskularne težave s krvnimi žilami v vratu, kot so anevrizme ali arterijske blokade, ter avtoimunske bolezni, kot je revmatoidni artritis.

Za učinkovito zdravljenje bolečin v vratu je pomembno, da se ugotovi osnovni vzrok bolezni in da se zdravljenje prilagodi tej specifični diagnozi.

Kako se delijo znaki vnetja vratnih mišic glede na intenzivnost bolečine v vratu

Spodaj je tabela, ki prikazuje lestvico stopenj bolečin v vratu in značilnostmi bolečin za posamezno stopnjo:

Stopnja bolečin v vratuZnačilnosti bolečin
Blage bolečineObčasna nelagodnost, zmerna bolečina, ki ne vpliva bistveno na vsakodnevne aktivnosti, lahko se poslabša ob določenih gibih ali dejavnostih.
Zmerno-intenzivne bolečineStalna ali pogosta bolečina, ki lahko ovira vsakodnevne aktivnosti, lahko se širi v ramena ali zgornji del hrbta, pogosto spremljajo mišični krči ali otrplost.
Hude bolečineIntenzivna, konstantna bolečina, ki močno vpliva na vsakodnevne aktivnosti, lahko se razširi v roke, povzroči šibkost ali omejeno gibljivost, lahko spremljajo drugi simptomi, kot so glavoboli ali omotica.
Nevzdržne bolečine

Izjemno intenzivna bolečina, ki preprečuje opravljanje vsakodnevnih dejavnosti, omejuje gibanje vratu, rok ali ramen, lahko so prisotni tudi drugi resni simptomi, kot so motnje vida ali težave pri dihanju.

magus

Zakaj pride do vnetja vratnih mišic

Do vnetja vratnih mišic lahko pride iz različnih razlogov. Med najpogostejše spada ponavljajoče se gibanje vratu ali nenadna preobremenitev vratnih mišic. Ta lahko povzroči mikropoškodbe mišic, kar lahko sproži vnetni odziv.

Drugi razlog vnetja vratne mišice je slaba drža, kjer predvsem dolgotrajno sedenje ali delo v neudobnem položaju povzroči prekomerno napetost vratnih mišic, kar lahko vodi v njihovo vnetje.

Zelo pogost vzrok so tudi poškodbe kot so udarci ali zvijanje vratu (npr. športne poškodbe pri tekmovanjih kot so boks, gimnastika in atletika, hokej,…)

Stres, ki lahko povzroči povečano napetost v mišicah vratu in ramen, je lahko vzrok za vnetje vratnih mišic, ker igra pomembno vlogo pri razvoju in poslabšanju vnetja vratnih mišic.

Ko smo izpostavljeni kroničnemu stresu, naše telo proizvaja več hormonov stresa, kot je kortizol, kar lahko povzroči napetost v mišicah.

Poleg tega se lahko zaradi stresa poslabšajo naše telesne navade, kot je slaba drža, pretirano sedenje ali premalo gibanja, kar dodatno obremenjuje vratne mišice.

Pogosto se v stresnih situacijah pojavi tudi pretirano krčenje mišic, kar lahko sčasoma vodi v kronično napetost in vnetje. Simptomi, kot so bolečine v vratu, togost, glavoboli ali omotica, so pogosti znaki vnetja vratnih mišic, ki jih lahko poslabša ali sproži stres. Zato je pomembno, da se zavedamo vpliva stresa na naše telo in se naučimo tehnik obvladovanja stresa ter redne telesne dejavnosti za ohranjanje zdravih vratnih mišic.

Dodatni vzroki vnetja vratnih mišic so lahko še slaba telesna pripravljenost (tudi npr. debelost), bolezni kot so revmatoidni artritis, fibromialgija, slaba prehrana s pomanjkanjem hranilnih snovi, kot so vitamini in minerali ter dehidracija, ki vpliva na elastičnost mišic in tkiv ter poveča tveganje za poškodbe in vnetje.

Zdravljenje vnetja vratnih mišic običajno vključuje počitek, uporabo ledu ali toplote, fizikalno terapijo, raztezne vaje, zdravila proti bolečinam in vnetjem ter uporabo tehnike za obvladovanje stresa. V primeru hudega ali kroničnega vnetja lahko zdravnik priporoči dodatne preiskave ali druge terapevtske pristope.

Zraven zgoraj naštetega lahko vnetje vratnih mišic povzročjo še naslednje bolezni:

– Mišično-skeletne težave, kot so mišične napetosti, mišični krči, poškodbe mehkih tkiv v vratu.

– Degenerativne bolezni, kot je osteoartritis vretenc v vratu.

– Avtoimunske bolezni, kot je revmatoidni artritis, ki lahko prizadene tudi vratne mišice.

– Vnetne bolezni, kot so infekcijski procesi, ki lahko prizadenejo tudi mišice vratu, na primer vnetje žrela (faringitis), tonzilitis ali vnetje bezgavk (limfadenitis).

– Bolezni živčevja, kot je nevropatija, ki lahko povzroči tudi bolečine v vratnih mišicah.

Preberite še:

Kako se občuti in zakaj nastane vnetje vratne mišice + lajšanje težav

Razlogi za vnetje vratnih mišic (ki izhajajo iz težav s hrbtenico)

Nihajna poškodba vratne hrbtenice, pogosto posledica nenadnega premika glave naprej in nazaj, lahko povzroči nateg ali zvin vratu.

Ta vrsta poškodbe lahko sproži vnetje vratnih mišic zaradi nenadnega stresa, ki ga doživijo ligamenti in mišice v vratu.

Pogosto lahko nateg vratu sčasoma privede do cervikalnega osteoartritisa, saj lahko kronično vnetje povzroči degeneracijo sklepov v vratni hrbtenici.

Cervikalni osteoartritis lahko privede do cervikalne radikulopatije, ki je stanje, pri katerem pride do stiskanja ali draženja živčnih korenin v vratni hrbtenici.

Diskusna hernija se lahko razvije kot posledica obrabe diska v vratni hrbtenici, ki lahko povzroči pritisk na okoliška tkiva in živčne strukture. To lahko vodi v simptome, kot je heksenšus (izguba občutka in moči v rokah).

Poleg tega se lahko s starostjo pojavi cervikalna spinalna stenoza, pri čemer se zožuje prostor v hrbtenici, kar lahko povzroči pritisk na hrbtenjačo in živce, kar dodatno poslabša simptome cervikalne radikulopatije.

Slaba telesna drža lahko prav tako povzroči nateg vratnih mišic, kar poveča tveganje za vnetje. Ko so mišice in ligamenti vratu oslabljeni zaradi slabe drže, je povečano tveganje za poškodbe in vnetja v tem predelu.

Skupaj te različne težave lahko povzročijo kompleksno interakcijo simptomov in zapletov v vratni hrbtenici.

Kdaj znaki vnetja vratnih mišic nakazujejo na resno težavo

Znaki vnetja vratnih mišic, ki trajajo dlje časa, se ne izboljšajo kljub počitku in kljub uporabi zdravil proti bolečinam ter so povezani z drugimi simptomi, kot so bolečine v vratu, otrplost ali šibkost v rokah ter težave pri hoji ali ravnotežju, lahko nakazujejo na resno težavo, kot je stiskanje živčnih struktur ali poškodba vratne hrbtenice.

Kaj lahko naredite sami za zmanjšanje bolečin v vratu

Za zmanjšanje pekoče bolečine v vratu si lahko pomagamo z različnimi metodami. Začnemo lahko s počitkom in izogibanjem dejavnikom, ki povzročajo napetost vratnih mišic, kot je dolgotrajno sedenje za računalnikom.

Topla ali hladna terapija, masaža in nežne vaje za raztezanje vratu lahko prav tako pomagajo zmanjšati bolečino. Poleg tega je pomembno posvetiti pozornost ergonomiji pri sedenju in spanju ter redno izvajati vaje za krepitev vratnih mišic. V primeru hujših težav je nujno posvetovanje z zdravnikom.

bolečine v vratu diagnosticiranje
Image by 8photo on Freepik

Kako se diagnosticira vnetje vratnih mišic

Diagnoza vnetja vratnih mišic se običajno postavi s kombinacijo kliničnega pregleda, slikovnih preiskav in laboratorijskih testov.

Zdravnik najprej opravi temeljit pregled, ki vključuje zgodovino bolezni in fizični pregled.

Slikovne preiskave, kot so ultrazvok vratnih žil, CT ali MRI angiografija, se lahko uporabijo za pregled pretoka krvi v vratnih arterijah.

Poleg tega lahko laboratorijski testi, kot so testi vnetja, pomagajo potrditi prisotnost vnetja v telesu. Pomembno je tudi izključiti druge vzroke simptomov, kot so možganska kap, preden se postavi končna diagnoza.

Odpravljanje znakov vnetja vratnih mišic z elektro magnetno terapijo Magus

Elektromagnetna terapija se lahko uporablja za lajšanje bolečin, povezanih z vnetjem vratnih mišic na več načinov.

Elektromagnetna terapija lahko pomaga izboljšati pretok krvi v vratnih arterijah, s čimer lahko zmanjša vnetje in poveča oskrbo s kisikom ter hranili v prizadetem območju.

Poleg tega lahko elektromagnetna terapija pomaga zmanjšati mišično napetost in sprosti mišice v vratu, kar lahko prispeva k zmanjšanju bolečin.

Redna uporaba elektromagnetne terapije lahko pospeši proces zdravljenja in pomaga pri obvladovanju simptomov vnetja vratnih mišic.

Zaključite z bolečinami v vratu zaradi vnetja vratnih mišic za vselej

Raziskali smo najbolj poznane kot tudi manj znane znake vnetja vratnih mišic. Razumeti te znake je ključno za pravočasno prepoznavanje težav in iskanje ustrezne pomoči.

Medtem, ko so bolečina, togost in omejena gibljivost najpogostejši simptomi, ne smemo zanemariti tudi manj očitnih znakov, kot so glavoboli, omotica ali celo težave s koncentracijo.

Pri soočanju s temi težavami pa lahko elektromagnetna terapija, kot jo ponuja Magus, igra pomembno vlogo.

S pomočjo inovativne tehnologije Magus lahko lajšamo bolečine, zmanjšujemo vnetja in spodbujamo regeneracijo mišic na neinvaziven in naraven način.

Za več informacij o elektromagnetni terapiji Magus ter njenih koristih za lajšanje vnetja vratnih mišic preglejte še ostale vsebine na naši spletni strani ali nas kontaktirajte.

Ne odlašajte s skrbjo za svoje zdravje in počutje – s pravilno obravnavo vnetja vratnih mišic lahko izboljšate svojo kakovost življenja.

 

Viri:

American Academy of Orthopaedic Surgeons: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/neck-pain/ ima informacije o diagnozi in zdravljenju bolečine vratu, vključno z vnetjem vratnih mišic.

Pregled bolečine v vratu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931002/ v Journal of Pain Research

Vnetje vratnih mišic: diagnostika in zdravljenje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5405004/ v Journal of Musculoskeletal Pain

Učinkovitost fizikalne terapije pri zdravljenju vnetja vratnih mišic: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4434004/ v Journal of Physical Therapy Science

Najem magnetne terapije Magus

Če želite preizkusiti, kako magnetna terapija deluje na vas – vaše telo, Je najbolj smiseln najem za 6 tednov. Enostavno izpolnite prijavnico in vas pokličemo, da določimo termin.

Brezplačno svetovanje

Poskrbite za termin za brezplačno telefonsko svetovanje, v primeru vprašanj pa nas pokličite na telefonsko številko in z veseljem vam bomo pomagali z dodatnimi informacijami.