Vsako leto več kot 80 % odraslih po vsem svetu vsaj enkrat doživi bolečino v križu, kar jo postavlja med najpogostejše vzroke za izostanek z dela in zmanjšano kakovost življenja.
Bolečine v križu lahko z nekaj preprostimi metodami hitro olajšamo. V tem zapisu bomo natančno in nazorno opisali 5 hitrih rešitev in 5 terapij, ki znajo prinesti hitro olajšanje bolečine v križu. Sami ugotovite, kater postopek vam najbolj odgovarja, ker vsaka metoda ni za vsakega.
Predlagam, da vsako metodo preizkusite in sami ugotovite kaj vam prinese najhitrejše olajšanje bolečine.
Ne glede na to ali gre za hernijo diska ali išijas, pomembno je, da vi sami ugotovite kaj vam paše za vašo hernijo oz za vaš išijas. Dva, ki imata isto težavo po imenu, je ne doživljata isto.
5 hitrih rešitev za bolečine v križu
Hitre rešitve za bolečine v križu so namenjene takoj, ko začutite bolečine. Katero metodo boste izbrali, je odvisno kaj vam bo prostor in čas dovoljeval v tistem trenutku.
Toplota ali hladni obkladki
Toplota ali hladni obkladki, lahko prinesejo takojšnje olajšanje, vendar morate najprej ugotoviti kaj je najbolj primerno za vas.
Kako ugotoviti ali topli ali hladni obkladki za bolečine v križu
Za to, kako vedeti ali vam odgovarja toplota ali hladni obkladki za vaše bolečine v križu, ni enotnega in jasnega odgovora. Najbolje je v tistem trenutku ugotoviti, ker že pri drugih bolečinah je lahko ravno obratno.
Postopek z vodo:
Če imate doma banjo za kopanje, si najprej nalite toplo vodo in se vanjo potopite, da je del križa, ki vas boli, v vodi. Počakajte 5 minut in opazujte, kako se odziva vaše telo. Če vam je v predelu bolečine neprijetno že, ko vstopate v banjo, takoj nehajte, ker toplota ni za vas.
Če ugotovite, da vam toplota prija in celo odvzema bolečino in zategnjenost v križu, lahko dolijete vodo do vrha in zavzamete najbolj udoben položaj v banji in počivate 20 min. Med tem zagotovite, da bo vaša voda stalno prijetno topla.
Ko mine 20 minut, poskrbite, da previdno vstanete iz banje, se osušite in toplo oblečete, da še zadržite nekaj toplote. Nikakor ne zapuščajte toplega prostora in nikakor vas ne sme dobiti prepih.
Toplo vodo v banji lahko zamenja tuš ali topli obkladki v različnih oblikah:
- termofor,
- grelni obliž,
- grelne blazine…
Pri izbiri grelnih pripomočkov naj še omenimo magnetno blazino Magus, kjer se mala blazina ravno tako segreje znotraj 30 minut, hkrati pa magnetna terapija dokazano lajša bolečine v križu (1,2).
Če ste ugotovili, da toplota ni za vas, enako ponovite postopek s hladno vodo. Ta postopek je za telo nekoliko neprijeten. Lažje ga izvedete s tušem, ko na boleč del križa polivate hladno vodo in ugotavljate ali vam prija. Če je odgovor ja, potem mrzlo vodo lahko zamenjajo hladni obkladki: hladilni gel, ki ga kupite v lekarni in ga imate shranjenega v hladilniku. Ta gel se lahko položi skozi tanko majico direktno na boleč del križa. Hladite 20 minut. Ta postopek lahko ponovite 3x na dan.
Če doma nimate hladilnega gela, ga lahko nadomestite z ledom, ki ga imate v skrinji: dve pesti ledu zavijte v bombažno kuhinjsko krpo, zavijte in večkrat udarite ob tla, da se ledene kocke razdrobijo. Tako ste dobili primeren hladen obkladek, ki ga položite na boleče mesto skozi majico ali brisačo, nikoli na golo kožo.
Nežno raztezanje
V trenutku, ko ste začutili bolečino v križu, vam lahko koristi in celo olajša bolečino nežno raztezanje. Tukaj je 5 minutni postopek enega od mnogih postopkov, ki pa jih najdete tudi med videoposnetki na internetu:
Potrebujete mehko, 2 centimetra debelo podlogo za raztezanje. Položite jo na ravno in trdo podlago. Bodite povsem udobno in ohlapno oblečeni, pri sebi imejte kozarec vode. Obute imejte le nogavice.
- Usedite se na blazino, noge imejte rahlo pokrčene, z iztegnjenimi rokami se oprite nazaj. Dlani naj bodo obrnjene stran od telesa. Stopala naj bodo cela položena ob blazino. Hrbtenica naj bo vzravnana. V tem položaju potisnite spodnji del križa oz. medenico rahlo naprej in rahlo nazaj. Tako se pozibavajte 2 minuti, da se mišice ogrejejo. Isto vajo lahko izvajate tudi leže, kot kaže spodnja slika. Pri tej vaji bodite pozorni, da medenice ne upogibate s pomočjo nog, vendar uporabite trebušne mišice.
- Ulezite se na hrbet in pokrčite v zraku obe nogi. Z rokami primite eno nogo pod kolenom in drugo iztegnite do tal. Čutite razteg v delu zadnjice tiste noge, katero z rokami držite. Tak položaj zadržite 30 sekund in ponovite z drugo nogo. Ves čas izvajanja te vaje stiskajte popek k tlom. Ne pozabite na pravilen izdih in vdih med vajo. Na vsaki nogi ponovite 3x po 30 sekund. Vajo izvajajte počasi in vmes z iztegnjenima nogama počivajte.
- v istem ležečem položaju, tokrat s pokrčenima nogama v zraku 90 stopinj, tesno skupaj, prevrnimo obe nogi v stran. Ves čas sta koleni skupaj. Pomembno je, da vaša hrbtenica oz obe rameni ostaneta na tleh, da se ne privzdigne na eni strani. Roki prosto padata ob telesu. Če niste dosegli tal s kolenom, nič hudega, samo, da ostaneta obe rameni na tleh. V tem položaju zdržimo 30 sekund in potem ponovimo na drugo stran. Na vsaki strani ponovimo 3x.
3 vaje: nežno raztezanje proti bolečinam v križu (video)
Če niste prepričani v pravilnost izvedbe vaj, si poglejte spodnji video. Pri vsaki vaji je pomembno, da vam ni neugodno, da se ne “matrate” in da vas ne boli še bolj; te vaje delajte do bolečine. Takšne vaje, nežno raztezanje, mora prinesti takojšno olajšanje; vsaka vaja pa morda ni za vsakega, torej izvajajte tisto, ki vam najbolj prija.
Položaj počitka
Položaj počitka je točno tak položaj telesa, da je za vašo hrbtenico najbolj razbremenilen in najbolj udoben. Obstaja več položajev, ki nudijo počitek za bolečo hrbtenico, spodaj bom opisala tri položaje, vi pa vsakega preizkusite in ugotovite, kateri vam nudi najbolj blagodejen občutek. V takšnem položaju lahko mirno počivate več časa, brez slabe vesti.
- položaj počitka s privzdignjenimi nogami: ulezite se na trebuh ob steno, nogi dvignite ob steno tako, da s koleni tvorite kot 90 stopinj. kolena so tik ob steni. Glavo obrnite ob tla, s pogledom navzdol, z rokama pred vami si z dlanmi naredite podlago za vašo brado. Poglejte spodnjo sliko, ki prikazuje ta položaj.
- položaj počitka z vzglavnikom: ulezite se na trdo podlago, na hrbet. Nogi sta iztegnjeni, roki počivata ob telesu. Pod glavo si namestite vzglavnik, ki bo pravilno nudil oporo vašemu vratu. Pod koleni namestite manjši blazino, da bo vaša hrbtenica poravnana in vam bo nudila udoben in razbremenjujoč počitek. Počivajte in ob tem pravilno dihajte , poslušajte glasbo ali celo meditirajte, če znate.
Spodnja slika prikazuje položaj počitka z vzglavnikom:
Kratek sprehod ali plavanje
Aktivnosti, ki niso pretirane, kot je sprehod po ravni podlagi, pravilno plavanje (pravo prsno ali še bolje hrbtno plavanje) ali joga, lahko zares pomagajo pri bolečini v križu. Čeprav se sliši čudno, je rahla aktivnost prej dobrodošla, kot pa ležanje v postelji in nič narediti.
Pri sprehodu poskrbite za pravilno obutev in nikar se ne odpravite v hrib ali neraven teren. Prav tako ne hodite predaleč, naredite rajši krajše relacije, blizu doma.
Če se odločite za plavanje, je najpomembnejša tehnika, ki jo izberete. Za bolečine v križu ne izberite kravl ali še slabše: žabica, kjer molite glavo iz vode. To ni pravilna tehnika oziroma dobra izbira za ljudi z bolečinami v križu. Prsno plavanje, s potopom glave v vodo ali še bolje hrbtno plavanje.
Dobrodošle so tudi vaje v vodi ali samo hoja v bazenu. Tudi lebdenje v vodi prinese olajšanje v hrbtenici.
Protibolečinska zdravila brez recepta
Včasih je bolečina tako huda, da ne preostane kot, da vzamete kakšno zdravilo, da vam pomaga. Še vedno, skupaj z zdravili lahko izvajate druge tehnike, vendar morate paziti in se zavedati, da so vam zdravila odvzela bolečino, a problem ostaja. Velikokrat se zgodi, da smo potem preveč pogumni pri izvajanju vaj ali pri domačih opravilih. To je napaka in kasneje boste kaznovani, bolelo bo še bolj kot je prej.
Preden vzamete zdravilo natančno preberite navodila, mogoče ste na kakšno substanco alergični. Upoštevajte odmerjanje in nikoli ne prekoračite doze, saj zdravila imajo neželene stranske učinke, ki vam lahko škodijo.
Tu je nekaj zdravil, ki jih lahko kupite v lekarni ali drugi specializirani trgovini. Pred uporabo se tudi posvetujte:
- Ibuprofen je nesteroidno protivnetno zdravilo (NSAID), ki zmanjšuje vnetje in lajša bolečino. Na voljo je v obliki tablet in gelov za lokalno uporabo.
- Naprosin
NSAID, ki deluje protivnetno in protibolečinsko. Uporablja se pri akutnih bolečinah v križu.
- Voltaren
Na voljo v obliki gela za lokalno lajšanje bolečin in vnetij v mišicah in sklepih.
- Paracetamol
Analgetik, ki lajša blage do zmerne bolečine. Primeren za tiste, ki ne prenašajo NSAID.
- Nalgesin S
Protibolečinsko in protivnetno zdravilo, ki se uporablja pri bolečinah v križu.
5 terapij, ki hitro pomagajo pri bolečinah v križu
Obstajajo terapije, ki jih izvajajo poznavalci in lahko privedejo do hitrega učinka pri lajšanju bolečin v križu. Vsekakor morate terapevtu, maserju dobro opisati svoj problem, da bo seznanjen z vašimi bolečinami.
Na tej točki zopet poudarim, da ni za vsakogar primerno prav vse. Odločite se po svoji presoji in dobro premislite kam se boste odpravili, da si ne boste stanja še poslabšali.
- nekdo vam je terapevta priporočil,
- poznate metodo, ki vam je že pomagala…
Fizioterapija
Fizioterapija je vrsta terapije, kjer boste izvajali vaje pod nadzorom fizioterapevta ali bodo bolečino v križu lajšali z napravami kot so:
- tecar (radiofrekvenčna energija)- segreva tkiva
- laser (oddaja visokoenergijske svetlobne žarke)
- magnetna terapija (magnetno polje z nizko frekvenco)- deluje na celice
- elektrostimulacija (uporablja električne impulze)- jakost se nastavi
Manualna terapija
Manualno terapijo izvajajo za to usposobljeni, zdravstveni delavci, ki so pridobili to specifično znanje. Manualno pomeni, da terapije izvaja z rokami in ne uporablja aparatov.
Zadnje čase je bilo zaznati, da tovrstne terapije izvajajo, za to neusposobljeni ljudje, zato se dobro pozanimajte o znanju, ki ga lahko strokovnjak dokaže z diplomo, certifikatom… Z vsakim terapevtom se poglobljeno pogovorite, da mu razložite vaš problem.
Kaj najhitreje pomaga pri bolečinah v križu:
- osteopat je strokovnjak, ki uporabljajo nežne manualne tehnike za uravnavanje telesnega ravnovesja;
- kiropraktik je specialist, ki se osredotoča na poravnavo hrbtenice, sklepov in odpravljanje mehanskih težav mišično-skeletnega sistema.
Pri odločitvi za terapijo oziroma za strokovnjaka, ki vam bo pomagal pri bolečinah v križu se dobro pozanimajte o usposobljenosti terapevta, ki se mu boste zaupali.
Masaža
Nežna masaža s hladilnim ali grelnim gelom lahko hitro olajša bolečino. Nekateri uporabijo pri masaži tudi Voltaren gel, ki tudi dodatno olajša bolečino.
Najbolje bo, da vas masira kdo od domačih, ki razume vašo bolečine in ne bo pretiraval s pritiskom na boleče mesto.
Uležite se tako, da vam bo kar se da udobno. Grelni ali hladilni gel si naj tisti, ki masira, nanese v svojo dlan in jo razporedi po obeh dlaneh enakomerno. Z nežnimi, kontroliranimi gibi naj z obema dlanema drsa od ritnic navzgor po hrbtenici.
Masaža naj bo nežna in s kontroliranimi gibi. Masaža naj traja dokler se ves gel ne vtre v kožo.
Telo po masaži pokrijte in ostanite še nekaj časa na toplem, da se gel res osuši na koži.
Nekateri se odločijo za masažo v salonu ali fizioterapiji, izbirate lahko med več vrstami masaže, vsekakor maserju natančno opišite svojo težavo:
- Globinska masaža tkiv
- Švedska masaža
- Miofascialna masaža
- Športna masaža
- Tajska masaža
Maserja povprašajte katera masaža bi bila najbolj primerna za vas in naj vam tudi natančno razloži kako bo potekala in ali vam lahko škoduje oziroma poslabša stanje.
Akupunktura
Akupunktura je tradicionalna metoda, pri čemer se uporabljajo tanke igle, ki se vbodejo na točno določene točke telesa. Za najboljše rezultate naj akupunkturo izvaja certificiran strokovnjak, lahko jo dobite tudi na napotnico, le da to mali kdo ve.
Akupunktura vsekakor ni za vsakega, saj vsi ne prenesejo igel, vendar po poročanju, pomaga pri bolečinah v križu.
Toplice oz hidroterapija
Če imate to možnost ali vam jo na napotnico predpiše zdravnik ali specialist, vam lahko toplice zagotovo pomagajo pri bolečinah v križu. V toplicah lahko izvajate:
- vodeno vadbo v vodi,
- uporabljate masažni bazen,
- se kopate v terapevtskih kopelih…
Že sama hoja ali preproste vaje v bazenu blagodejno vplivajo na bolečine v križu. V Sloveniji imamo ogromno toplic, kjer si dodatno lahko privoščite še masažo, fizioterapijo, savno…
Študije kažejo, da mišične natege predstavljajo približno 70 % vseh primerov akutne bolečine v križu, kar jih uvršča med najpogostejše poškodbe križa.
Kaj bo vam najhitreje pomagalo pri bolečinah v križu
Kot že omenjeno enotnega odgovora, ki bi veljal za vsakega, ki ima bolečine v križu, ni. Saj to je logično: hrbtenica je kompliciran del telesa, ki ima tisoč in eno težavo, poleg tega imamo ljudje različen prag za zaznavanje jakosti bolečine.
Torej najpomembneje je, da sami ugotovite kaj vam blagodejno deluje za vaše bolečine v križu. Ne glede na to ali gre za hernijo diska ali išijas, pomembno je, da vi sami ugotovite kaj vam paše za vašo hernijo ali išijas.
Najbolj primerne vaje za križ, ko čutite bolečine v križu
Ali veste, da je po študiji, objavljeni v reviji Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, kar 45% ljudi, ki so v svojo rutino vključili ciljane vaje za križ, poroč
Išias in mravljinci v nogah (kako prepoznati in odpraviti mravljince)
V prispevku vam bomo razkrili vrsto išiasa, ki povzroča mravljince v nogah in kaj storiti, ko se mravljinci pojavijo.Prebrali boste lahko zakaj pride do mravljincev v nogah in k
Kaj pomenijo bolečine v križu?
Znak oz. simptom bolečine v križu Kratek opis Kaj pomenijo bolečine v križu Bolečine v križu pod rebri na desni strani Bolečina pod desnim rebrom lahko izhaja iz več razli
Tina Stifter
Sem Tina, z Magus blazino sem že od razvoja naprej. Veliko vem o magnetni terapiji in še vedno se učim, največ od mojih uporabnikov in strokovnjakov magnetoterapije.
Poleg dela s strankami, me veselijo potovanja, ukvarjam se s športom, sem poročena in mami dvema fantoma.
VERODOSTOJNOST IN STROKOVNOST NAPISANEGA NA MAGUS.SI
Verodostojnost in strokovnost napisanega nam veliko pomeni, s tem se ukvarja Tina Štifter, ki vsebino na strani magus.si tudi piše. Za vso strokovno podporo pri pisanju in pri specifičnih vprašanjih uporabnikov skrbijo strokovnjaki.
Napaka ali nedoslednost na strani + -
V kolikor bi želeli opozoriti na napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo opazili, prosim napišite mail: info@magus.si
O nas + -
Bi želeli izvedeti več o nas? Preberite si na povezavi TUKAJ
Trgovina + -
Se zanimate za najem ali nakup magus blazine, ki je prozivod Slovenskega podjetja? Preverite našo ponudbo s klikom na povezavo TUKAJ
Članki + -
Informacije o zdravju, zdravstvenih težavah ali zapletih in kako jih odpraviti. Preglejte naše zapise na povezavi TUKAJ
Kontakt + -
Stopite v kontakt z nami. Pišite nam na naslov info@magus.si. Z veseljem bomo odgovorili na vaša vprašanja. Ali pa nas pokličite na telefon 040 807 327 (Tina Štifter). Dosegljivi smo od pon do petka med 8.00 ter 16.00 uro.