Psi so naši najboljši prijatelji in obožujemo jih zaradi njihove zvestobe ter ljubezni. Ko opazimo, da trpijo zaradi bolečin, se počutimo nemočni in obupani. Ker se psi ne morejo pritožiti z besedami, moramo lastniki razumeti znake njihovega nelagodja in ukrepati na pravi način.
V tem zapisu bomo odgovorili na najbolj pogosto zastavljena vprašanja o tem, kaj dati psu proti bolečinam. Spregovorili bomo o tem, kako prepoznati, da vaš pes trpi, katera zdravila so varna, kako naravna sredstva lahko pomagajo, zakaj magnetna terapija za pse pridobiva na priljubljenosti in kako pomembna je posvetitev s strokovnjakom, kot je veterinar.

Preberite naprej, če želite izvedeti več o tem, kako lahko pomagate svojemu pasjemu prijatelju v težkih trenutkih in katera sredstva so varna ter učinkovita

Podatki kažejo, da kar 30-50 % psov trpi zaradi artritisa, kar je najpogostejši vzrok kronične bolečine pri starejših psih (vir: Ameriško združenje za pasjo fizioterapijo). Številni lastniki pa ne prepoznajo teh znakov takoj, kar lahko vodi do poslabšanja stanja.

Kako prepoznati, da pes trpi za bolečinami (5 znakov)

Prepoznavanje bolečine pri psu ni vedno preprosto. Psi ne morejo komunicirati z besedami, zato moramo biti pozorni na vedenjske spremembe.

Sprememba vedenja je prvi pokazatelj, da psa boli

Prvi pokazatelj bolečine je sprememba v vedenju, kot so:

  • nenadna agresija,
  • razdražljivost ali
  • izogibanje stiku.

Pes, ki ga boli, se lahko začne skrivati, postane manj aktiven ali noče hoditi po stopnicah. Drugi znak je sprememba v drži ali hoji; psi, ki trpijo zaradi bolečin, pogosto držijo ušesa nazaj ali imajo napete mišice.

Šepanje ali težave pri gibanju

Fizični znaki bolečine so lahko tudi šepanje, težave pri vstajanju ali usedanju. Nekateri psi lahko cvilijo ali se stalno ližejo po mestu, kjer jih boli. Pes lahko začne šepati, se izogiba hoji, teku ali skakanju. Lahko postane manj aktiven in težje vstaja, kar kaže na bolečine v sklepih ali mišicah.

Spremembe v apetitu

Padec apetita ali popolna izguba želje po hrani je lahko znak, da pes trpi za bolečinami, saj bolečina vpliva na njegov splošni občutek dobrega počutja.

kaj dati psu proti bolečinam-znaki

Nenehno lizanje določenega mesta

Pes lahko nenehno liže, grize ali žveči mesto, kjer ga boli, še posebej pri kožnih težavah ali bolečinah v sklepih.

Spremembe v drži

Pes lahko začne držati telo nenavadno, se nagibati na eno stran ali imeti napete mišice. Pogosto se opazi spuščena glava ali vlečenje nog, ko je pes v bolečinah.

Ko opazite te simptome, je ključno, da ne odlašate s pomočjo. Čeprav je skušnjava, da bi psa zdravili sami, je najbolje, da se čim prej posvetujete z veterinarjem in ugotovite vzrok bolečine. V nekaterih primerih bo veterinar priporočil diagnostiko, kot je rentgen, da ugotovi natančno naravo težave.

Zdravila, kot sta ibuprofen in paracetamol, sta med najpogostejšimi snovmi, ki povzročata zastrupitve pri psih. Po podatkih ameriške ASPCA, vsako leto zabeležijo več tisoč primerov zastrupitev psov zaradi zaužitja zdravil, ki so namenjena ljudem.

 

Ali lahko psu dam človeška zdravila proti bolečinam?

Eno najpogostejših vprašanj, s katerimi se soočajo lastniki psov, je, ali so človeška zdravila primerna za pse. Odgovor je večinoma ne. Zdravila, ki jih ljudje uporabljamo, so pogosto toksična za pse. Ibuprofen lahko pri psih povzroči razjede želodca in okvare ledvic, paracetamol pa lahko vodi do odpovedi jeter. Simptomi zastrupitve se lahko pojavijo hitro in vključujejo:

  • bruhanje,
  • letargijo,
  • težave z dihanjem in
  • v hudih primerih celo smrt.

Veterinarji običajno predpišejo zdravila, ki so specifična za pse in so varna.

V Sloveniji se za lajšanje bolečin pri psih najpogosteje predpisujejo naslednja zdravila:

  • Meloksikam (Metacam) – Nesteroidno protivnetno zdravilo (NSAID), ki se pogosto uporablja za zdravljenje bolečin in vnetij, zlasti pri artritisu in po kirurških posegih.
  • Carprofen (Rimadyl) – Drugo nesteroidno protivnetno zdravilo, ki se uporablja za lajšanje bolečin in vnetij, najpogosteje pri ortopedskih težavah.
  • Pirin (Novalgin) – Kombinacija analgetika in protivnetnega sredstva, ki se lahko uporablja za lajšanje bolečin pri psih.
  • Tramadol – Opioidno analgetik, ki se uporablja za zmerne do hude bolečine, pogosto pri postopni terapiji za bolečine, ki jih ne morejo učinkovito obvladovati NSAID.

Kljub temu je nujno, da nikoli ne dajete svojega psa zdravil brez predhodnega posvetovanja z veterinarjem.

kaj dati psu proti bolečinam

Kakšna naravna sredstva lahko pomagajo proti bolečinam pri psu?

Naravna sredstva postajajo vedno bolj priljubljena med lastniki psov, ki iščejo alternativne načine zdravljenja. Pogosta izbira vključuje:

  • zelišča,
  • prehranska dopolnila in
  • terapevtske metode

Te vsekakor lahko pomagajo pri lajšanju bolečin. Ena izmed teh metod je tudi magnetna terapija za pse, ki uporablja magnetna polja za zmanjšanje vnetja in izboljšanje prekrvavitve.

Med naravnimi sredstvi so glukozamin in hondroitin zelo učinkovita pri zdravljenju bolečin v sklepih in artritisa. Ti dodatki pomagajo obnoviti hrustanec in zmanjšati bolečine ter togost sklepov. 

Druga naravna možnost je kurkuma, ki deluje kot naravno protivnetno sredstvo.
Vendar je pri uporabi kurkume in drugih zelišč treba biti previden, saj lahko prekomerne količine povzročijo težave z želodcem. Zato je vedno dobro, da se posvetujete z veterinarjem, preden začnete uporabljati naravna sredstva.

Mnogi lastniki psov so odkrili tudi prednosti masaže, akupunkture in fizioterapije za svoje ljubljenčke. Te metode, zlasti v kombinaciji z drugimi oblikami terapije, lahko znatno izboljšajo kakovost življenja psov, ki trpijo zaradi kroničnih bolečin.

Raziskave so pokazale, da redno uživanje glukozamina lahko zmanjša bolečine pri 60 % psov z artritisom (vir: Journal of Veterinary Internal Medicine).

kaj lahko dam psu proti bolečinam

Kako deluje magnetna terapija za pse in ali je učinkovita?

Magnetna terapija je metoda, ki je postala vse bolj priljubljena pri zdravljenju bolečin pri psih. Deluje na principu uporabe nizkofrekvenčnih magnetnih polj, ki spodbujajo prekrvavitev in pospešujejo regeneracijo tkiva. To zmanjšuje vnetje, lajša bolečine in spodbuja celjenje poškodb.

Magnetna terapija se uporablja predvsem pri psih, ki trpijo zaradi kroničnih stanj, kot so artritis, displazija kolkov ali druge mišično-skeletne težave. 

Postopek je povsem neboleč in se lahko izvaja doma ali v veterinarski ambulanti. Z uporabo magnetne naprave, kot je tista, ki jo najdete na tem naslovu, lahko lastniki psov sami izvajajo terapije, kar je še posebej koristno pri kroničnih stanjih. Magnetna terapija ne povzroča stranskih učinkov, kar jo naredi privlačno za lastnike, ki želijo naravno in neinvazivno rešitev za svoje ljubljenčke.

Po podatkih raziskave, objavljene v reviji Canine Health, se je pri več kot 75 % psov, ki so bili deležni magnetne terapije, stanje izboljšalo, vključno z zmanjšanjem bolečin in povečano gibljivostjo.

Kako se uporablja magnetna terapija za psa

Magnetna terapija za psa je povsem tiha, neboleča in neinvazivna metoda, ki lahko vašemu psu zelo olajša bolečine. Magnetna terapija Magus je v obliki blazine, ki jo vi namestite psu pod njegovo posteljo oziroma tja kjer on spi. Blazina se namesti na trdo podlago, najbolje na tla.
Ko vaš ljubljenček počiva, izberete program in blazino priključite. Ko blazina deluje, oddaja magnetno polje, ki ga pes ne čuti, zato se nič ne boji in nič ga ne nervira.
Izbirate lahko med 14. različnimi programi, najpogostejši za lajšanje bolečin pri psih so:

  • lajšanje bolečin v sklepih,
  • bolečine v mišicah,
  • artritis,
  • bolečine v hrbtenici…

Mnenje lastnice psa, ki da psu proti bolečinam magnetno terapijo

Alenka, Mislinja:

“Naš Rex je zelo aktiven borderkoli. Kolenske vezi so mu šle, ko je bil star komaj tri leta. Odpeljali smo ga na rehabilitacijo Dogs4motion, kjer so mu poleg ostalih terapij, dajali tudi magnetno- na blazini Magus. On se je začuda na blazini čisto umiril. Vprašala sem, če lahko dobim tako blazino za domov. Blazino smo najeli za 6 tednov. Uporabljal jo je tudi moj mož, ne samo Rex.
Trdim, da je rehabilitacija Rexa bila zelo hitra, tudi zaradi blazine Magus!”

kaj dati psu proti bolečinam

6 najpogostejših poškodb, ki psu povzročijo bolečine

Obstaja precej velika verjetnost, da se bo vaš pes enkrat ali dvakrat v življenju poškodoval – bodisi na nogi, hrbtenici, repu, očesu ali drugje. Psi so pogosto pustolovski, nekateri celo brez strahu. Večina psov raziskuje svet bosih nog in brez zadržkov. Na žalost je svet poln stvari, ki lahko poškodujejo vašega psa. Nesreče se dogajajo, zato se potrudite, da boste nanje pripravljeni vnaprej.
Tu je 6 najpogostejših poškodb, ki psu povzročijo bolečine:

Nesreča (prometna ali druga), ki povzroči psu bolečine

Nesreča je ena najpogostejših medicinskih nujnih primerov, ki prizadene pse. Večje travme lahko povzročijo številne poškodbe telesa, tako notranje kot zunanje.

Pogost vzrok za večje travme pri psih je, da jih zbije avto. Po takšnem dogodku mnogi psi utrpijo:

  • poškodbe glave,
  • zlome kosti,
  • izpah sklepov,
  • notranje poškodbe, kot so krvavitve in poškodbe organov,
  • kožne rane in še več.

Padci z višine ali udeležba v prometni nesreči lahko prav tako povzročijo travmatične poškodbe.

Pretep ali napad med psi

Če se vaš pes spusti v pretep z drugim psom, lahko oba psa utrpita resne poškodbe. Pretepi in napadi med psi običajno povzročijo rane na koži in mehkih tkivih. Te rane lahko segajo od manjših do zelo resnih. Pasji zobje povzročajo vbodne rane in raztrganine na koži. Globoke rane lahko prizadenejo tudi spodnje plasti tkiva, vključno z mišicami, steno telesa in celo kostmi. Čeprav so ugrizi psov najpogosteje na vratu, se lahko pojavijo na katerem koli delu telesa. Poškodbe različnih stopenj resnosti lahko prizadenejo:

  • glavo,
  • okončine,
  • prsni koš,
  • trebuh in druge dele.

kaj dati psu proti bolečinam-pretep

Manjši psi so po napadu večjega psa pogosto še posebej hudo poškodovani. Če vašega majhnega psa večji pes zgrabi in pretrese, lahko pride do nevroloških poškodb ali notranjih poškodb.

Če je vaš pes utrpel ugriz, ga čim prej peljite k veterinarju. Psi imajo v ustih veliko bakterij, zato se ugrizne rane skoraj vedno okužijo. Poleg tega je poškodovano tkivo zaradi ugriza lažje zdraviti v prvi uri po poškodbi. Če predolgo čakate, lahko zdravljenje postane bolj zapleteno, rana pa se lahko začne nepravilno celiti.

Poškodbe v sklepih, ki povzročijo bolečine pri psu

Bolečine v sklepih, ki jih pri psih povzročata artritis in artroza, so pogost vir neugodja, zlasti pri starejših ali velikih pasmah. Artritis je vnetje sklepov, ki povzroča bolečine, togost in zmanjšano gibljivost, medtem ko artroza predstavlja degenerativno obliko sklepne bolezni, kjer se hrustanec postopoma obrablja. Obe stanji vodita do trenja med kostmi, kar povzroča bolečine in vnetje. Psi z artritisom pogosto kažejo znake šepanja, okornosti pri vstajanju, nejevolje pri hoji ali vzpenjanju po stopnicah, kar kaže na poslabšanje sklepne funkcije.

Po ocenah približno 20 % psov, starejših od enega leta, trpi za neko obliko artritisa . Še posebej so prizadete starejše živali, saj se pri njih naravno zmanjšuje regeneracija hrustanca.

Simptomi se običajno postopoma slabšajo, lastniki pa opazijo, da pes postaja manj aktiven in pogosto išče počitek. Čeprav se artritis pojavlja pri vseh pasmah, so velike pasme, kot so:

  • labradorci,
  • nemški ovčarji in
  • zlati prinašalci,

Zaradi večje obremenitve sklepo so večje pasme bolj dovzetne za razvoj te bolezni.

Zdravljenje bolečin, povezanih z artritisom, vključuje uporabo protivnetnih zdravil, dodatkov za sklepe, kot so glukozamin in hondroitin, ter terapij, kot je magnetna terapija za pse, ki lahko pomaga zmanjšati vnetje in izboljšati mobilnost.

Poškodba vezi pri psih povzroči bolečine

Poškodba križnih vezi je ena najpogostejših poškodb okončin pri psih. Križna vez je stabilizacijska vez v kolenu. Ko se pretrga ali drugače poškoduje, povzroči bolečino v kolenu in nestabilnost.
Večina psov pri poškodbi križne vezi dvigne nogo. Nekateri bodo delno obremenili nogo, vendar večina ne more popolnoma prenesti teže nanjo.

Samo veterinar lahko ugotovi, ali ima vaš pes poškodbo križne vezi. Psi skoraj vedno potrebujejo operacijo za popravilo pretrgane križne vezi. Pri večini psov, ki pretrgajo vez v eni nogi, se bo sčasoma poškodovala tudi v drugi nogi. Na srečo obstaja več kirurških možnosti, uspešnost operacij pa je visoka.

Zlom kosti pri psih

Šepanje je lahko posledica zloma ene ali več kosti v nogah ali tačkah. Večji zlomi in izpahi sklepov so običajno očitni. Vendar pa manjši zlomi morda niso tako jasni, še posebej lasni zlomi, ki prizadenejo manjše kosti ali kosti, ki ne nosijo veliko teže. Zlomi se zdravijo s stabilizacijo ali imobilizacijo zlomljenih kosti. To se lahko doseže z namestitvijo opornice ali mavca.

V nekaterih primerih pa je potrebna operacija, pri kateri se vstavi vijak ali ploščica, da se kosti pravilno zacelijo.

Poškodbe hrbtenice

Poškodbe hrbtenice pri psih se gibljejo od blagih do hudih. Težave s hrbtenico so lahko posledica manjših ali večjih travm. Druge pa se pojavijo zaradi genetske predispozicije.

Medvretenčna bolezen diska  je precej pogosta težava s hrbtenico pri psih. Pri tej bolezni pri psu eden ali več diskov med vretenci izboči ali poči, kar povzroči pritisk diska in vnetje na hrbtenjačo. To povzroča bolečino in lahko privede do paralize. Številni lastniki poročajo o opitem koraku ali popolni nezmožnosti hoje (zlasti pri zadnjih okončinah). Znaki se lahko pojavijo postopoma ali nenadoma. V nekaterih primerih je to stanje mogoče obvladovati z zdravili in počitkom. Vendar pa resnejši primeri zahtevajo operacijo.

 

kaj dati psu proti bolečinam

Kdaj je treba k veterinarju in zakaj je posvet pomemben?

Čeprav so na voljo različne metode za lajšanje bolečin pri psih, je najpomembnejši korak, da se posvetujete z veterinarjem, ko opazite znake nelagodja pri svojem psu. Veterinar lahko opravi temeljit pregled in postavi pravilno diagnozo, kar je ključno za ustrezno zdravljenje.

Obstajajo primeri, ko bolečina pri psu lahko kaže na resnejše težave, kot so poškodbe, tumorji ali notranje krvavitve. V takih primerih je nujno takojšnje ukrepanje. 

Veterinar vam lahko svetuje glede najboljših možnosti zdravljenja, vključno z ustreznimi zdravili, terapijami in načrti za obvladovanje bolečin. Nekateri psi potrebujejo dolgoročno zdravljenje, medtem ko drugi zahtevajo samo kratkoročne rešitve.
Ne glede na stanje pa je ključnega pomena, da pridobite strokovno mnenje in se ne zanašate zgolj na domače rešitve ali spletne nasvete.


Psi si zaslužijo najboljšo nego in pozornost, ko trpijo zaradi bolečin. Upoštevanje teh nasvetov, kot tudi naprednih metod, kot je magnetna terapija za pse, vam lahko pomaga, da boste svojemu pasjemu prijatelju zagotovili boljše življenje.

Statistični podatki kažejo, da se kar 10 % psov v določenem življenjskem obdobju sooča z bolečimi poškodbami ali boleznimi, ki zahtevajo takojšnjo veterinarsko pomoč (vir: Ameriška veterinarska medicinska zveza).

tina-stifter

Tina Stifter

Sem Tina, z Magus blazino sem že od razvoja naprej. Veliko vem o magnetni terapiji in še vedno se učim, največ od mojih uporabnikov in strokovnjakov magnetoterapije.
Poleg dela s strankami, me veselijo potovanja, ukvarjam se s športom, sem poročena in mami dvema fantoma.

VERODOSTOJNOST IN STROKOVNOST NAPISANEGA NA MAGUS.SI

Verodostojnost in strokovnost napisanega nam veliko pomeni, s tem se ukvarja Tina Štifter, ki vsebino na strani magus.si tudi piše. Za vso strokovno podporo pri pisanju in pri specifičnih vprašanjih uporabnikov skrbijo strokovnjaki.

1 2
Tina Štifter, Magus-terapija
3 2
prim. prof. dr. Zmago Turk dr. med.
Barovic
prim. dr. Jože Barovič, fiziater
4 1
prof. dr. Igor Jerman, biolog
Napaka ali nedoslednost na strani + -

V kolikor bi želeli opozoriti na napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo opazili, prosim napišite mail: info@magus.si

O nas + -

Bi želeli izvedeti več o nas? Preberite si na povezavi TUKAJ

Trgovina + -

Se zanimate za najem ali nakup magus blazine, ki je prozivod Slovenskega podjetja? Preverite našo ponudbo s klikom na povezavo TUKAJ

Članki + -

Informacije o zdravju, zdravstvenih težavah ali zapletih in kako jih odpraviti. Preglejte naše zapise na povezavi TUKAJ

Kontakt + -

Stopite v kontakt z nami. Pišite nam na naslov info@magus.si. Z veseljem bomo odgovorili na vaša vprašanja. Ali pa nas pokličite na telefon 040 807 327 (Tina Štifter). Dosegljivi smo od pon do petka med 8.00 ter 16.00 uro.